GÖKÇEADA KIYI BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ


GÖKÇEADA KIYI BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

Gökçeada Kıyı Balıkçılığı Çalıştayı Gerçekleşti.

Gökçeada Belediyesi öncülüğünde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden katılan akademisyenlerle gerçekleştirilen çalıştayda Gökçeada Kıyı Balıkçılığında yaşanan sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN’in açılış konuşması ile başlayan çalıştayda İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Gökçeada Araştırma Birimi Yönetici Öğr. Gör. Dr. Onur GÖNÜLAL’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ilk oturumda Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Bülent CİHANGİR’in “Gökçeada Balıkçılığına Genel Bir Bakış” isimli sunumu, İstanbul Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Cem DALYAN’ın “Gökçeada Trol Balıkçılığına Genel Bir Bakış” isimli sunumu ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Prof. Dr. Adnan AYAZ’ın “Çanakkale Balıkçılığı ve Sorunları” başlıklı sunumu katılımcılarla paylaşıldı. S.S. Gökçeada İlçe Merkezi Kaleköy, Uğurlu ve Yeni Bademli Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi başkanı Gürdal ÖKSÜZ tarafından adada yaşayan balıkçıların temel sorunlarının anlatılmasından sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Prof. Dr. Herdem ASLAN’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen 2. Oturumda Türkiye Denizcilik Araştırmaları Vakfından (TÜDAV) Doç. Dr. Bülent TOPALOĞLU’nun “Denizel Biyolojik Çeşitlilik ve Deniz Koruma Alanları” başlıklı sunumu, Dokuz Eylül Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Mümtaz TIRAŞIN’ın “Ekosistem Yaklaşımlı Balıkçılık Yönetimi” başlıklı sunumu ve Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Vahdet ÜNAL’ın “Balıkçılık Yönetiminde Bir Başarı Öyküsü” başlıklı sunumu katılımcılarla paylaşıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Liman Başkanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı çalıştayın öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci bölümünde ada balıkçılarının yaşadıkları sorunların çözümü konusundaki çözüm önerileri tartışılarak çalıştay sonuç bildirisi hazırlanması çalışmalarına devam edildi. Yakın zamanda açıklanacak olan sonuç bildirgesi ile adadaki konuya ilişkin tüm tarafların görüşlerini yansıtan çözüm önerileri tüm paydaşlarla paylaşılmış olacak.

Çalıştay sonunda söz alan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin çalıştaya katılan tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Türkiye’nin en büyük adası olan ve bulunduğu konum nedeni ile önemli su yolları üzerinde bulunan Gökçeada’da sürdürülebilir balıkçılığın öneminin bir kez daha vurgulandığı çalıştay sonrasında hazırlanan sonuç raporu ile Gökçeada’da balıkçılık konusunda yaşanan sıkıntılar için belirlemiş olduğumuz çözüm önerilerimiz netleşmiş duruma gelecek, bundan sonra gerek yerel yönetim olarak bizlerin gerekse tüm Gökçeada halkının amacı bu çözüm önerilerini konuyla ilgili makamlara anlatmak ve sıkıntılarımızı çözmek olacak. Bu uğurda bizleri yalnız bırakmayan tüm hocalara, tüm kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine halkımız adına teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

ç1
ç2
ç3

Hizmet Rehberi

İletişim

site tasarım ve kodlama Akay Ajans. Tüm Hakları Saklıdır.